

Тактика подвійного удару застосована не тільки в атаці по Сумах – росіяни намагаються вбити більше цивільних | ОГЛЯД
Російська армія регулярно використовує проти українців тактику подвійних ударів. Таким чином окупанти свідомо намагаються вбити якомога більше цивільних. Черговий такий воєнний злочин росіяни скоїли 13 квітня 2025 року, вдаривши двома балістичними ракетами по Сумах.
Російські військові атакували Суми ракетами типу «Іскандер-М»/KN-23. Внаслідок удару загинули 34 людини, постраждало 117 осіб, з них 15 дітей. Удару зазнав центр міста, де у вихідний день багато містян просто йшли вулицею, їхали у своїх авто та в громадському транспорті. Загинули майже всі, хто були у тролейбусі, що проїздив поряд з епіцентром одного з ударів.
Вибухи балістичних ракет сталися з інтервалом у часі близько 5 хвилин і на відстані близько 200 метрів між першим та другим, повідомляє у «Кордон. Медіа». Саме повторний удар спричинив велику кількість загиблих та поранених. Ймовірно друга ракета мала касетний заряд споряджений осколковими елементами. Вона вибухнула у повітрі, що збільшило радіус ураження осколковими елементами і, відповідно, кількість жертв. Також пошкоджені житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури.
Тактика росіян під час цього обстрілу була аналогічною до низки обстрілів, що сталися після початку так званих “мирних переговорів” ініційованих новою адміністрацією США.
20 березня росіяни завдали подвійного авіаудару по Краматорську Донецької області. Вибухи сталися практично в одному місці з інтервалом у 20 хвилин. На місце удару балістичною ракетою терміново прибули медики та поліція. Невдовзі російські військові вчинили спробу вдарити по них безпілотником. Внаслідок подвійного удару постраждали четверо людей. Крім того було пошкоджено 37 житлових будинків, школа та дитячий садок, а також два торгівельні центри.
14 березня цього року російські військові атакували безпілотником лікарню у Золочеві на Харківщині. Внаслідок цього здійнялося полум’я на площі близько 1500 квадратних метрів. Через 40 хвилин після першого влучання, окупанти завдали повторного удару по рятувальникам, які гасили пожежу. Надзвичайники встигли пройти в укриття. Внаслідок атаки постраждала співробітниця бригади екстреної допомоги.
12 березня 2025-го росіяни завдали подвійного удару по Кривому Рогу Дніпропетровської області. Повторна така була здійснена ворогом, коли на місце прибули рятувальники та медики, приблизно за 20 хвилин після першого. Ліквідаторам наслідків вдалося уникнути ушкоджень. Але є жертви та постраждалі серед цвивільни. Одна жінка загинула, ще 16 людей були поранені. Також внаслідок подвійного ракетного удару пошкоджено цивільгу інфраструктуру, підприємства, житлові будинки.
7 березня цього року, як розповідав Frontliner, російські збройні сили здійснили комбінований обстріл Добропілля Донецької області. Ворог застосував балістичні ракети «Іскандер», РСЗВ «Торнадо-С» та ударні БПЛА. Спочатку по житловому мікрорайону у центрі міста було здійснено удар двома балістичними ракетами з інтервалом у 20 хвилин. У цей час над містом помітили російський розвідувальний безпілотник Zala, який міг відстежити прибуття рятувальників на місце вибуху. Тож окупанти вирішили здійснити ще два удари. Спочатку використали РСЗВ «Торнадо-С» з касетними боєприпасами. А через пів години, вдарили по житловому масиву безпілотником. Відомо про 11 загиблих та не менше 50 поранених внаслідок комбінованого обстрілу Добропілля.
Звісно, це не вичерпний перелік випадків застосування російськими військовими тактики подвійних ударів. Це лише кілька з них, що сталися останнім часом на тлі активного просування на міжнародному рівні ідеї поступок агресору. Протягом великої війни зафіксовано, принаймні, десятки подвійних атак. Оскільки росіяни таким чином атакують мирні міста та намагаються бити по скупченнях людей, можна зробити висновок, що тактика подвійних ударів має на меті максимальне збільшення жертв саме серед цивільного населення.
Українська влада такі удари вважає цілеспрямованими і кваліфікує як воєнні злочини РФ. Але не всі ці злочини були помічені міжнародною спільнотою. Окремі заяви західних політиків, що засуджують таку тактику росіян, лишаються заявами без наслідків.
Обстріл Сум, що вбив десятки і поранив понад сотню людей, може бути черговим кроком до посилення тиску на Україну. Як і решта наведених прикладів подвійних ударів. Вочевидь, росіяни сподіваються покращити свої позиції у переговорному процесі. Але чи справді вони отримають такий результат тепер залежить від США та країн ЄС. Їм доведеться визначитися: сприймати зухвалі цілеспрямовані масові вбивства мирних українців як прояв сили РФ, чи побачити у них воєнні злочини та доказ істерики агресора, його страху перед Україною та Заходом.
Тим часом українцям, як і протягом вже понад трьох років, не слід ігнорувати сигнали повітряної тривоги та інші офіційні попередження про можливість російських атак. Також варто уникати скупчень, зокрема, у прийдешній Великдень. До того ж доведеться забути приказку, що «двічі в одне місце не прилітає» та кожного разу враховувати можливість повторного удару російськими ракетами чи безпілотниками.
***
Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України” та Amediastiftelsen в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією партнерів.

