

Протидія БПЛА у програмі БЗВП десантно-штурмових військ – фоторепортаж
Ефективність дронів у сучасній війні є беззаперечною. Безпілотники за кількасот доларів здатні не лише вбити піхотинця, а й знищити або вивести з ладу техніку вартістю в мільйони доларів. За словами головнокомандувача ЗСУ Олександра Сирського, лише у січні 66% втрат російської військової техніки були спричинені саме ударними БПЛА. Статистика застосування дронів з російської сторони, на жаль, пропорційна.
Сучасна базова загальна військова підготовка (БЗВП) новобранців включає тепер багато занять з протидії ворожим безпілотникам. Навички протидії російським дронам стають важливими як для виживання солдата, так і для ефективного виконання поставлених перед ним бойових задач. Репортери Frontliner відвідали один з полігонів десантно-штурмових військ у центральній Україні, де навчають захисту від БПЛА.
Вже понад півроку, як в курс БЗВП ДШВ включено багато теоретичних та практичних занять з протидії дронам. Також бійці детально вивчають маскування і тренують переміщення при загрозі атаки дронів.


Інструктор «Фізрук» пояснює, що при пересуванні людей у сучасній війні необхідно зберігати мінімальну дистанцію у 50-100 метрів, щоб пілот ворожого БПЛА не уразив одночасно весь особовий склад, і що зараз дуже важко ухилитись від дронів. Раніше на БПЛА використовувались денні камери, можна було досить безпечно зайти і вийти з позицій по сірому. Але тепер багато дронів оснащені тепловізійними камерами і полюють цілодобово. Сховатись від них що вдень, що вночі, що по сірому, стало практично неможливо. Допомогти від дрона з тепловізором можуть лише РЕБи і маскувальні халати, серед яких, на жаль, дуже багато неефективних.


«Бійці мають розуміти де наш дрон, а де не наш, вираховувати його траєкторію польоту. Вчимо працювати з кулемета проти «Мавіка». Також вчимося комунікаціям на позиції, оскільки від цього залежать дії всієї групи», – каже «Фізрук». Він показує різні види боєприпасів, які росіяни чіпляють до дронів та пояснює різницю між розвідувальними та ударними БПЛА.
На окремому майданчику для тренування новобранців облаштовано полігон з протидії дронам. Тут бійці відточують рефлекси прицілювання і спуску курка та вчаться розуміти можливі траєкторії справжніх «Мавіків» та FPV, якими їх атакують інструктори.


Один з тренажерів досить примітивний на вигляд – на дерев’яній поперечині на мотузці висить імітація дрона, зроблена з дерева. Один солдат розгойдує манекен, інший вчиться прицілюватися та натискати на спусковий курок. Так відпрацьовуються рефлекси.


Нещодавно мобілізований 33-річний боєць з позивним «Танкіст» розповідає про тренажер: «Стріляти по дрону треба вміти з будь-якого положення: стоячи, сидячи, лежачи. На цьому тренажері відпрацьовуємо рефлекси, рухи, і потім вже на справжніх дронах відточуємо то усе».


Інший 21-річний боєць з позивним «Хохол», який мобілізувався за власним бажанням, про тренажер говорить так: «Нас тут вчать дрібницям, на які ми не звертаємо уваги. І коли ми проробляємо одне і те саме багато разів, ми доводимо це до досконалості. Бо в бойових умовах не буде часу думати, і там працюватимуть лише вже відточені навички та рефлекси».


Поруч на відкритій ділянці з шинами та окопами бійці тренуються протидіяти вже справжньому «Мавіку». Відпрацьовують як прицілювання та маневрування, так і момент, коли треба якнайдалі відбігти від місця розриву навчальної гранати, скинутої з дрона.


Крім вправ у прицілюванні та імітаційній стрільбі, новобранці тренуються стріляти і з бойової зброї по мішенях, що імітують розміри та рух дрона.
41-річний «Вовк» зі Львова, якій нещодавно ще ремонтував квартири під ключ, тепер піхотинець-десантник. У розмові про курс з протидії дронам говорить: «Це напевно найкорисніше зараз. Це, і медицина».


Текст: Ольга Куршевська
Фото: Андрій Дубчак, Данило Дубчак
Читати також: Завжди перші. Як проходять навчання у десантно-штурмових військах – фотогалерея