

Міни надалі вбивають на мирних територіях – як вберегтися? | ОГЛЯД
На сумщині 13-річний хлопець підірвався на міні. Він штовхнув ногою боєприпас і той вибухнув.
Хлопець отримав мінно-вибухову травму, поранення ока, ноги та грудної клітки. Станом на 8 квітня 2025 року його стан – стабільно тяжкий. Нині лікарі борються за життя хлопця. Про це очільника області поінформували керівники відповідних структурних підрозділів. Про це повідомили у Сумській обласній військовій адміністрації.
На Херсонщині у січні 2025-го на міні підірвався 42-річний чоловік. Він отримав уламкові поранення та перелом плеча і передпліччя. Чоловіка терміново госпіталізували, тому лікарі змогли вчасно надати допомогу та врятувати йому жяття.
На Херсонщині у селі Зміївка на російській протипіхотній міні підірвався 48-річний чоловік. Він наступив на російську міну «лепесток», через що зазнав вибухової травми та втратив стопу.
Харківщина – одна з найбільш замінованих областей України. Тут у сільській місцевості підриви не рідкість. 13 березня цього року у Харківськой ОВА повідомили, що через підрив на міні травмувався 67-річний чоловік.
У Рівненській області на міні підірвався трактор. Внаслідок цього були поранені троє людей. Водій трактора нібито проігнорував покажчик «Небезпечно міни». Це сталося у квітні минулого року.


Це лише кілька резонансних випадків підривів на мінах поза зоною бойових дій. Загалом від лютого 2022 року через підриви вибухонебезпечних предметів загинули 336 людей, з них 18 дітей. Крім того, 825 осіб, серед яких 92 дитини були поранені. Про це повідомив Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець.
«Через агресію РФ Україна стала однією з найбільш замінованих країн у світі. Окупанти навмисно мінують цивільні об’єкти, ліси, дороги, покинуту техніку та навіть дитячі іграшки», – заявив він.
Близько 139 000 квадратних кілометрів території України наприкінці 2024 року вважалися потенційно забрудненими вибухонебезпечними предметами.
Тому російські міни створюють смертельну небезпеку, зокрема, для мирного населення, дітей та дорослих, в місцях, що розташовані далеко від лінії фронту і можуть виглядати цілком безпечними. Через це кожному, хто живе в Україні варто знати, принаймні, основи протимінної безпеки.
• Мінімальна безпечна відстань до міни – не менше 300 метрів.
• Найбільш небезпечними є місця, де відбувалися бойові дії, але не тільки.
• Насамперед ні в якому разі не можна ігнорувати позначки “Міни”, “ Стоп. Міни”, “Небезпечно”.
• Крім того, не слід ходити хащами, де немає постійного пересування людей. Краще вибрати стежки, де ходять часто.
• Не треба торкатися невстановлених предметів у незнайомих місцях.
• Не можна брати на сувеніри предмети, що виглядають як рештки використаних боєприпасів.
• Не варто заходити у залишені будівлі.
• Не можна ходити та залишатися поряд із знищеною військовою технікою.
• Головне правило – не пробувати самостійно знешкоджувати вибухівку. Рятувальники ДСНС радять: якщо ви помітили підозрілий предмет, у жодному разі не можна до нього наближатися, торкатися, намагатися його перенести. Потрібно одразу зателефонувати за номером 101.
Якщо ви раптом зрозуміли, що потрапили в заміноване місце, одразу зупиніться. Озирніться навколо, звертайте увагу на дроти та інші предмети, особливо невідомі вам. Покличте на допомогу. Можна зателефонувати знайомим і попросити про допомогу. Спробуйте розрахувати безпечний шлях до безпечного місця. Повертайтеся по своїх слідах. Якщо не вдається, ліпше краще не рухатися та чекати на допомогу.
***
Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України” та Amediastiftelsen в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією партнерів.


Читати також: Перші фото зі звільненої Бучі: тоді та зараз