

У Харкові бракує донорської крові
У прифронтовому Харкові бракує крові для переливання, повідомляють лікарі та закликають містян ставати донорами. Через дефіцит можуть постраждати поранені на передовій військові та цивільні, які щодня потерпають від обстрілів. Харківська служба крові забезпечує не лише міські лікарні, але й прифронтові райони області, а від січня 2025 року ще й медзаклади Сумщини, повідомляла раніше представниця служби Валентина Таран.
Лікар-трансфузіолог служби крові Сергій Гладкий пояснює: дефіцит не означає цілковитого браку крові – певні запаси є, втім їх вичерпують швидше, ніж встигають поповнити. Щоб не допустити критичної ситуації, служба крові завчасно закликає харків’ян приходити на донацію.
«Наша місія полягає у тому, щоби лікарні не дізналися про дефіцит крові, щоб вони його не відчували. Ми не б’ємо на сполох тоді, коли крові вже немає. Ми не можемо допустити такого, щоб нам не було чого видати в шпиталі», – говорить лікар.


Харківʼянка Олена Волобуєва здає кров регулярно від початку повномасштабного вторгнення: робить це так часто, як дозволяє процедура, – кожні 3 місяці. Свою мотивацію пояснює просто: треба допомагати.
«Це найменше, що ми можемо зробити, щоб допомогти армії. Якщо здоровʼя дозволяє, обовʼязково треба здавати кров», – говорить жінка.




У перші ж дні після оголошення про дефіцит у донорських центрах утворилися черги. Втім лікарі наголошують: від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну потреба в крові не зменшилася, тому необхідно, щоб вона надходила стабільно, – ані спадів, ані сплесків. Термін зберігання крові становить не більше 42 днів, тому створити довгострокові запаси неможливо.






Один із харківських центрів крові розташований у торгово-розважальному центрі «Нікольський», просто під землею. Це дозволяє йому працювати незалежно від повітряних тривог, а містяни можуть безпечно здати кров навіть у разі обстрілу.
Вся процедура донації триває кільканадцять хвилин: після реєстрації проводять швидкий аналіз крові, перевіряють рівень гемоглобіну, групу крові, наявність інфекційних захворювань. З донором також спілкується лікар, який визначає, чи він здоровий і може безпечно здати кров.




Донором може бути кожен дієздатний українець віком від 18 років, з вагою не менше 50 кілограмів і без протипоказань (перелік можна переглянути на сайті МОЗ). Перед забором крові варто утриматися від куріння, споживання алкоголю, ліків, енергетичних напоїв, а також дотримуватися певних рекомендацій щодо їжі напередодні.


Читати також: Кропивницький пережив найбільш масовану атаку за час війни: стали відомі наслідки
Авторка: Вікторія Калімбет