Юрій Наконечний відвідує могилу полеглого сина Івана
Юрій Наконечний відвідує могилу полеглого сина Івана, Львів, Україна, 26 квітня 2025 року. Діана Делюрман / Frontliner

Подружжя Ліда та Юрій Наконечні пораються на могилі: жінка підрізає траву, чоловік запалює свічки. На Марсовому полі похований їхній син. Він не мав бойового досвіду та військової освіти, але у 2023 році став на захист України. Іван Наконечний не встиг прослужити пів року: загинув 17 листопада 2023 року під час виконання бойового завдання на неподалік Ізюма Харківської області. Йому було тридцять пʼять років.

Батьки навідують могили свого сина і сироти

Ліда Наконечна вказує рукою на портрет поруч і каже:

«Це – його одноліток. На цьому ряду взагалі усі одного віку, 1987-88 року народження».

Мати проходить повз могилу сина і зупиняється біля наступної, молиться і хреститься. Ліда пояснює, що у цього полеглого бійця не залишилось рідних. Утім, біля могили морського піхотинця Євгена Гусєва є штучні квіти та лампадки. Про нього піклуються небайдужі львівʼяни, зокрема і подружжя Наконечних.

«Треба тут посадити квіти», – вголос міркує Ліда.

Наостанок Ліда та Юрій моляться перед могилою сина.

«Головне, щоб була перемога. І щоб ці діти загинули недарма», – каже жінка.

Свічки у лампадках продовжують горіти, коли рідні йдуть з кладовища.

Молодь вшановує памʼять воїнів

На Марсовому полі можна зустріти чимало молоді. Вони приходять вшанувати памʼять полеглих воїнів наодинці або цілими групами.

17-річна Саша знаходить час, щоб поміж навчанням та підготовкою до випускних іспитів зі школи відвідати Марсове поле. На вході до кладовища вона заходить у магазин і купляє свічки. Минає з десяток рядів поховань і зупиняється біля могили. Тут похований її дядько. За хрестом на його могилі три стяги утворюють тризуб. Воїн українсько-вірменського походження Артем Шакарян загинув на Донеччині на початку своєї служби.

Саша перевіряє усі лампадки, замінює свічки на нові. Дівчина не встигла провести багато часу із дядьком, коли той був живий. Тепер вона мовчки сидить поруч з його могилою.

Біля першої лінії поховань на Марсовому полі вишукувалась шеренга юнаків і дівчат у чорному вбранні. Навпроти них стоїть лідер і проголошує:

«Вшануємо памʼять полеглих воїнів. Вони не зважали на те, скільки мали дітей – двох, трьох чи пʼятьох, але взяли до рук зброю».

Декілька хлопців підходить до могили Юрія Руфа, воїна, поета і сучасного ідеолога націоналізму. Розпочинається хвилина мовчання.

Авторка: Діана Делюрман

Читати також: Війна – останнє, що вони побачили. Незрячі ветерани повертаються до життя