«До останнього не вірив, що їду додому. Думав, що це черговий етап. Повірив лише, коли ступив на українську землю», – розповідає оборонець Маріуполя Віталій, який понад три роки провів у полоні.

Тільки-но всі звільнені з полону захисники вийшли з автобусів, їх одразу обступили родичі зниклих безвісти військових. Майже кожен із них цього разу не отримав заповітного дзвінка, а спілкування з щойно поверненими військовослужбовцями – можливість дізнатися бодай якусь інформацію про своїх зниклих рідних.

«Я шукаю свого нареченого, який зник на Запорізькому напрямку 2024 року. Із ним було семеро людей, про яких із того дня немає ніякої інформації. Мене тримає тільки велика надія в серці, заради цього я й живу, вірю що він живий вийде з полону й все буде добре», – поділилася наречена безвісти зниклого військовослужбовця Світлана.

Через годину, до лікарні починають приїжджати родичі військовослужбовців яким цього разу пощастило потрапити на обмін. Серед них Ірина, вона не бачилась із рідним сином Андрієм близько року.

«Як тільки я отримала дзвінок, я кинула все й приїхала сюди. Повернувся мій син, ми не бачилися майже рік, схуд, але це все не має значення. Коли ми обіймалися, я не хотіла його відпускати. Наступного разу будемо обійматися вже дома», – каже мати поверненого військовополоненого Ірина Лось.

Самі ж хлопці кажуть, на диво, відношення росіян до них у полоні в 2025 році змінилося, втім, про деталі не розповідають.

«Я не знаю, що сталося, але правда стало легше порівняно з тим, що з нами робили росіяни попередні роки. Полон це жах, але дякую, що ви всі нас чекали й боролися за те, щоби ми повернулися», – каже повернений з російського полону військовослужбовець 36 бригада морської піхоти Павло.

Це вже п’ятий обмін цього року та 64-ий з початку повномасштабного вторгнення. У межах цього обміну додому повернулися 205 українських захисників. Серед них – захисники Маріуполя, зокрема військовослужбовці Військово-морських сил, Повітряних сил, Десантно-штурмових військ, Сил ТрО, а також Національної гвардії України та Державної прикордонної служби України. Загалом, починаючи з березня 2022 року, Україна змогла повернути з полону 4757 своїх громадян.

Текст: Артем Деркачов
Фото: Андрій Дубчак

Читати також: «Били кулаками і палками»: звільнений з полону азовець розповів про тортури